Tamás Lévai's profile

MoME Campus Budapest

2015                            
MoME Campus
Budapest
international competition
HELY
Zugliget nem egy virtuális hely.
Ezzel együtt persze elvarázsolt.
Mintha mindig kirándulnánk.


SZÖVET
A varázs lényege, első ráközelítésben, könnyen megragadható. A hatalmas gesztenyefákkal szegélyezett út, a hajdani villamos útvonal emlékeként tágassággal párosulva egyszerre nagyvonalúak és bensőségesek. A városi karakter észrevétlenül alakul át természetivé.
Egy, a hatvanas évekből származó, fotón még alig voltak fák a Campusz túloldalán. Az nem ugyanaz a hely volt.

A megtartandó épületek alapvetően befelé fordulnak, ez ellentmond a folyamatos társadalmi kommunikáció igényének. A kommunikáció legegyszerűbb építészeti képlete a híd, mely kapcsolatot teremt. A lebegő jellege pedig olyan vizuális könnyedséget ad, mely egészen rokon a fák lombkoronájával. A párhuzam tovább fejthető, hiszen a beépíthetőség lényegét a fény adja, mely az élettér alapja. Ott tud beépülni, ahol nincs szükség térre, tisztásra, fényre. Mintha a tér, a tisztás fényből építkező épülete lenne, mely már elfoglalta a helyet. Ez az üres tér köré szerveződő beépítés az inverz téralkotás.

A lebegő híd alatt jön létre a nyitottság és a befogadás színtere. A lombkorona alatti védelemhez áll közel, fontos jellemzője az átláthatóság, mely egyúttal bizalmat ébreszt. Mindez tökéletes gondolati modellje annak az ideának, mely a Campust, mint keretet fogja fel, olyan játszóhelyet, ahol a kreatív alkotás van a középpontban. A forma csupán mindezen elemek eredője, hiszen formálható, s az a szerkezet.

A felhasznált struktúra szerkesztési elve nagyon hasonló a Zugligetre oly jellemző úgynevezett svájci villák fa szerkesztésére. Ennek léptékváltása, ipari részletképzése adja az építészeti karaktert. Éppen a nagy struktúrába foglalás ad lehetőséget arra, hogy a többszintes épület mégis pavilonos jelleget öltsön, rokoníthatóan a hagyományos japán faépítészethez, mely a nemzetközi modern vasbeton építés nagyon erős előzménye volt, de szerkesztési tisztaságában az erdélyi haranglábak építésében éppúgy megtalálható.





KERT
A Campus lényegét a fák adják. Az épületek csupán hátterek. A kiírás szándékával egyetértve minél többet meg kell őrizni belőlük, sőt tovább kell fejleszteni! Ez e helyt nem jelent ellentmondást az építési szándékkal, hiszen az épületek és utak bontása révén a fák-tisztások-épületek szövete újraértelmezhető. A javasolt beépítés a már elkészült műhelyházzal és a tervezett MM jelű kiegészítésével együtt 29%-os, tehát az eredetihez képest még előnyösebb. Ennek eredményeképp a zöldfelület még jobb arányú, s az eloszlása, intenzitása is kedvezőbb, különös tekintettel a Kollégium helyén kialakított napos közösségi, kísérleti kertre.
A B épület alapvetően a régi épület helyén kerül kialakításra, minimalizálva a fák kivágását. Magába foglalja a parkolók egy részét, ami ugyan csak a közvetetten jelentkezik a beépítési mutatóban, hiszen beépítettnek számít, de az így felszabaduló parkoló helyek a kert használhatóságát nagy mértékben növelik.
A Budakeszi út és a Zugligeti út átkötése a B épület mögött nemcsak a Campus nyitottságát növeli, de a buszfordulót is szükségtelenné válik a telken belül.
A parkolók a telek pereme mentén nem zavarják a belső gyalogos forgalmat.
A beépítési paraméterek, így az építménymagasság is, az előírt határértékek alatt vannak, ezért lehetőség van akár további bővítésre is, de ezt a telek kibővítése nélkül nem javasoljuk.


FUNKCIÓK
A MoME Szíve és a Tudásközpont nemcsak funkcionális, hanem valós összeszövésének eredményeképp egymást erősítő funkcionális kapcsolatok jöhettek létre. Ez a szövet a műhelyházak minden szintjével és az A épülettel is kapcsolatot ad. A tagoltsága segíti a lépték pavilonos lebontását és a megfelelő fényviszonyok kialakítását. A meglévő adottságok miatt az újonnan kialakítandó épületekbe kerülnek a nagy fesztávolságot igénylő funkciók, s lehetőséget ad arra, hogy nagyvonalú, flexibilis terek jöjjenek létre.
Az akadálymentesség és az inkluzív design elveinek megfelelően került kialakításra a terv. Például az akadálymentes illemhelyek minden szinten elérhetőek, a program előírása felett.
A kiírás koncepciójának nagyvonalú szellemiségét a belső terek nagyfokú flexibilitásával gondoljuk áthidalni, mivel a helyiségprogram azt nem tükrözi.
A B épület földszintjén egy 60m2-es kávézó-slow food került, a programhoz képest pluszban, s az alapterülete a közösségi térbe került beszámításba.
A műtermek kialakításánál a fényviszonyok voltak elsődlegesek. A tájolásnak és a növényzetnek megfelelően a napnak kitett helyeken vízszintes külső árnyékolókat terveztünk, így akadálytalanul ki lehet látni. Erkélylemezként kültéri projektekre alkalmas hely jött létre, ráadásul a nagy üvegfelületek tisztítása is könnyebb. A teljes MA képzés stúdiói felülvilágítókat kapnak, így kipakolás idején az üvegfalak kiállító felületté alakíthatók.




ANYAGOK
A tapinthatóság szintjéig érvényes az az elv, hogy ne kelljen óvatoskodni a térrel, az anyagokkal. Koszolhatóak legyenek anélkül, hogy az bántó lenne. A vasbeton szerkezeti váz elég erős vizuális elem, hogy mellette szinte bármit lehet végezni. Világos adalékokkal a vasbeton finomabb, a vakolathoz közelebb álló karaktert ad. Kitöltésként különösen alkalmas az új műhelyházon már megjelenő tégla azzal, hogy simított világos vékonyvakolattal síkra lehet dörzsölni, s így anyagában és színében is átmenetet képez az A épület vakolt architektúrájával. A szükséges hőszigetelésen túl fontos, hogy a belső fal szintén falazott legyen, súlyával a hőháztartásban van szerepe.
A vasbeton külső vázként van jelen, a belső falak, födémek a vázcsomópontokban hőhídmegszakítóval csatlakoznak.
A kerti ösvények burkolására stabilizált kőörleményt javaslunk egységesen a teljes Campus területén. A kerítés elbontása, illetve a támfalak rendszere mellett az utca és a járda újragondolását is javasoljuk, különös tekintettel a közvilágításra.
Az egész kertet és az utcabútorokat az iskola radikális kísérleti terepének tekintjük!
A belső térben a masszív ipari igényszint a javasolt. Ez öntött ipari padlót jelent, ahol szükséges felcsiszolva, világos adalékokkal, hogy megfelelően szórt fény legyen.
A belső átláthatóságát, nyitottságát, kommunikációját növelik a belső üvegfalak, melyeket függönnyel lehet sötétíteni, mind a meglévő, mind az új helyeken.
A flexibilitást növelik a szagatottal jelölt mobil válaszfalak. Erre a nagy előadóterem esetében két szint magas elemek javasoltak, melyet a műhelyház felé eső átjáró melletti lehet parkoltatni.

ENERGETIKA
A fák miatt nagyon jó mikroklímával adott Zugliget. A kialakított vízszintes árnyékolók a nyári hőterhelésre vannak optimalizálva. A többi évszakban hőnyereségként jelentkezik a napenergia. A szintek közti nagy egybenyitásokkal az épület belső szellőzése biztosított, melyett intelligens tetőszellőzőkkel ki lehet engedni, s a földszinten keresztül beengedni a friss levegőt. Javasoljuk a téli friss levegő utánpotlását előmelegíteni a talajon keresztül vezetett járatokon, alagsoron keresztül. Padlófűtés-hűtés javasolt. Minden ablakfelületen természetes szellőzés biztosított. Mesterséges szellőzést csak a nagylétszámú helyiségekben tartjuk indokoltnak. Az egészséges élettér kialakításához a szellőzés minimális visszaforgatását javasoljuk, ennek gyűjtésére a G metszeten bemutatott kettős födém közötti szerkezeti űr további gépészeti csövek beépítése nélkül is alkalmas.

A gépészeti terek oly módon kerültek eloasztásra, hogy a hosszú gépészeti elvezetéseket meg lehet takarítani, így az épületszárnyak akár külön üzemeltethetők. Az energetikai rendszer közös forrása a pinceszinten kapott helyet.
A csapadékvíz összegyűjtve öntözésre és szürke vízként öblítésre használható, ami a parkban és a funkcionális egységekben jól hasznosul.
A tetőn extenzív zöldtető javasolt, főként a kívánt hőtehetlenség okán, ráadásul a T+S épület esetén könnyen ki lehet rá menni.
Megújuló energiaforrások felhasználásához a körülmények részletesebb vizsgálata szerint érdemes választani a levegővel, talajvízzel, vagy a horizontális kivitelű talajkollektorral működő hőszivattyúk közül. Építészeti szempontból mindhárom megoldható.
Napkollektorként síkkollektor kerül integráltan a tetőbe a használati melegvízellátáshoz, s fűtésrásegítésként.
Napelem úgyszintén a tetőcserépre integrálva a déli-nyugati tájolású tetőkön nagyon ideális hatásfokkal üzemeltethető.


TARTÓSZERKEZET
A tartószerkezeti váz a koncepció szerves része.
A két illetve három szint magas rácsostartók a korai vasbeton építészet józanságára utalnak, mely elvek ma, az anyagtakarékosság jegyében ismét előtérbe kerültek.
A rendszer nagyfokú flexibilitást ad, mind tervezési, mind funkcionális szempontból. A födémek fesztávát kettős födémrendszerrel lehet anyagtakarékosan megnövelni a G metszet szerint.
MoME Campus Budapest
Published:

MoME Campus Budapest

Published:

Creative Fields