Grzegorz Trawiński's profile

Projekt tokarki CNC ( Project of CNC lathe )

Projekt tokarki CNC (Project of CNC lathe)
Rama tokarki CNC została zaprojektowana z grubościennych profili  100 x 100 x 10 zapewniających wysoką sztywność. Skośne łoże, nachylone pod kątem 45 st znacznie zmniejsza szerokość maszyny. Zastosowane gumowe antywibracyjne łapy eliminują drgania przenoszone na podłoże oraz pozwalają na wypoziomowanie maszyny w dwóch płaszczyznach. Silnikiem napędzającym wrzeciono jest 3f silnik 2,2kW, za napęd osi X,Z oraz konika odpowiedzialne są silniki krokowe. Wybór narzędzia w głowicy rewolwerowej również zrealizowany jest za pomocą silnika krokowego. Za przeniesienie napędu z silników na elementy robocze odpowiedzialne są śruby kulowo toczne o średnicy 20mm oraz skoku 5mm. Wszystkie elementy ruchome przesuwają się po prowadnicach liniowych HIWIN. Zastosowano również osłony harmonijkowe, które osłaniają śruby toczne, prowadnice od wiórów, zanieczyszczeń


Zespół wrzeciona
Korpus wrzeciona został zaprojektowany z blach S235, podstawa ma grubość 20mm natomiast ścianki boczne 15mm. Blachy będą ze sobą zespawane tworząc jednolitą konstrukcje.Taki korpus musi być poddany wyżarzaniu odprężającemu w celu usunięcia naprężeń termicznych powstałych podczas procesu spawania, a następnie poddany frezowaniu w celu wyprowadzenia baz wymiarowych. Napęd wrzeciona został zrealizowany za pomocą koła pasowego HTD, wrzeciono posiada w przedniej końcówce stożek Morse'a (MK2) umożliwiający obróbkę w dwóch kłach.
Wrzeciono podparte jest za pomocą dwóch łożysk stożkowych w układzie rozbieżnym, dzięki temu za pomocą jednej nakrętki można nadać napięcie wstępne w obu łożyskach. Łożyska osadzone są w tulejach, które przykręcone są do ścian korpusu. Aby ochronić łożysko w przedniej końcówce od wiórów i innych zanieczyszczeń zastosowano pierścień uszczelniający Simmer'a. W tej konstrukcji zostało przewidziane odciążenie wrzeciona od sił promieniowych powstałych podczas pracy silnika oraz naciągu pasa napędowego. Koło pasowe osadzone jest na łożysku igiełkowym znajdującym się na tulei odciążenia. Tuleja przykręcona jest do korpusu wrzeciona. Dzięki takiemu rozwiązaniu siły promieniowe nie są przenoszone na główne łożysko podpierające wrzeciono. Do przeniesienia momentu obrotowego z koła pasowego na wrzeciono została użyta tuleja zabierająca - moment przenoszony jest za pomocą wpustu.

Konik
Konstrukcja konika została zaprojektowana z blach, które będą ze sobą zespawane. Konstrukcja posiada tuleje z nagwintowanymi otworami umożliwiającymi przykręcenie drugiej tulei z wewnętrznym stożkiem Morse'a MK2 w środku której będzie mocowany kieł.

Głowica rewolwerowa
Korpus głowicy rewolwerowej został zaprojektowany z blach, które będą ze sobą skręcone. Wał głowicy podparty jest dwoma łożyskami kulkowymi skośnymi, łożyska umożliwiają przeniesienie obciążeń promieniowych jak i osiowych, co w tej konstrukcji jest szczególnie ważne. Za obrót głowicy odpowiedzialny jest silnik krokowy, który za pośrednictwem pasa zębatego przenosi napęd na wał. Blokowanie pozycji wybranego narzędzia odbywa się za pomocą zapadki, dodatkowo wykorzystywany jest moment trzymający silnika krokowego, który również blokuje wybraną pozycje. Wybór konkretnego narzędzia może odbywać się poprzez obrót głowicy tylko w jedną stronę. Konstrukcja głowicy umożliwia zamocowanie 4 noży o trzonku metrycznym 16x16 oraz 4 oprawek VDI 20 - mogą to być oprawki ER albo oprawki do wytaczaków.

Kompletne supporty wraz z głowicą rewolwerową
Kompletny suport wzdłużny, poprzeczny oraz głowica rewolwerowa - gotowa do montażu na ramę nośną.
Projekt tokarki CNC ( Project of CNC lathe )
Published:

Projekt tokarki CNC ( Project of CNC lathe )

tokarka cnc, cnc , tokarka, lathe, cnc lathe

Published: