Tomas Chrdle's profile

Architektonická soutěž - obnova KD Vodňany

 
Současný stav
PRŮVODNÍ ZPRÁVA
 
a)       zásady řešení území v širších souvislostech
 
Urbanisticko–architektonické řešení vychází z našeho dojmu z města Vodňan, které na nás zapůsobilo svým kruhovitým obrysem a charakterem ulic staré části města. Kruhovitý tvar domu a zároveň jeho vnitřní pravoúhlost odpovídá charakteru starého města a tím se s ním propojuje.
 
b)      stručné objasnění základních principů navrhovaného řešení
 
Základní princip stavby vychází z maximální snahy naplnit zadání investora a chovat se zároveń šetrně a s pokorou ke svému okolí a bezprostřední blízkosti historického centra. Stavba zároveň tvoří jakousi spojnici mezi starým a novým městem.
Řešení nabízí maximální otevřenost k okolí, propojení všemi základními směry, snadnou dostupnost pro lidi se sníženou schopností pohybu. Vzhledem ke konceptu kruhu bylo zvoleno řešení dvou nadzemních podlaží v plném půdorysu. 1 NP. by bylo možné považovat za hlavní komunikační prostor ve kterém se nalézají klubovny, mateřské centrum, kavárna, kanceláře a blackbox včetně zázemí pro účinkující a servis pro divadlo. Dále sklady, šatna pro diváky, foyer divadla a toalety. Ve 2 NP je umístěna  knihovna včetně depozitního skladu knih a malého kinosálu a jejího zázemí.
 
BLACKBOX je osazen zařízením pro  změnu hlediště na sál s rovnou podlahou. Přímo v blackboxu je místo pro ukládání židlí případně rautových stolů. Pro divadelní představení počítá projekt s dostastečně velkým a pohodlným zázemím pro účinkující včetně skladu kulis a dílnou. Pod pódiem zůstává zachováno orchestřiště. V prostoru bude pod stropem osazen balkon  pro osvětlovače přístupný točitým schodištěm po krajích vlastního sálu. Do sálu je zajištěn bezbariérový přístup. Blackbox obíhá po obvodě hlavní komunikace se vstupy do
dalších prostorů 1 NP.  Dále rampou, schodištěm a výtahem do 2NP.
 
Knihovna ve 2 NP. je řešena jako prostor bez oken se světlíky na stropě a rohovými prosklenými balkóny z důvodu dosažení maximálního klidu. Knihovna je rozdělena na oddělení pro dospělé a na oddělení pro děti. Má dostatek místa pro posezení s knihou a u počítaců. S 1 NP. je propojena rampou, schodištěm a výtahem.
 
Větrání objektu bude zajištěno stávající technologií umístěnou v prostoru suterénu. Vytápění bude zajištěno kotelnou umístěnou v suterénu.
 
c)       zdůvodnění urbanisticko-architektonického řešení
 
Umístěním kruhové budovy návrh eliminuje její orientaci k okolí, které má složitou urbanistickou orientaci. Vstupy do budovy na vnitřních rozích blackboxu určují orientaci kruhu a lépe navazují na okolí. Kruhová budova v parku může působit dojmem zahradního pavilonu s neutrální orientací.
 
d)      zhodnocení přínosu navrženého řešení
 
Dojde ke zhodnocení místa, které bude mít výrazný architektonický prvek, který však svou neutrálností nebude ohrožovat ostatní budovy, naopak kruhový tvar příjemně doplní prostor parku. Kruh bude opakobat kruhovitý charakter obvodu vnitřního města a tim se s ním podvědomě doplní. 
 
Ze stávajícího objektu, který lze v současnosti poměrně problematicky využívat se stane multifunkční zařízení splňující veškeré nároky na kulturní vyžití obce prakticky s celodenním provozem.  Kino, divadlo, plesy, zábavy, školení, výstavy. Drobné denní akce pro seniory, školy, matky na mateřské dovolené. Prostor knihovny bude také sloužit jako informační centrum pro návštěvníky města (vhodné umístění – hlavní silnice, vlak, autobusové nádraží). Celkem 3 klubové prostory(počítána zkušebna kapel) vytvoří pohodlné zázemí pro rozmanité aktivity občanů.
 
e)       informace, jak byly naplněny požadavky zadání
 
Požadavky zadání byly naplněny v maximální míře. Vnitřní propojení provozů mateřského centra, kavárny, knihovny a foyer se děje prostřednictvím vertikální komunikace rampy.
Byl vyřešen urbanistický problém orientace původní budovy.
Budova je navržena ekonomicky s dobrým poměrem zasklených a plných ploch na fasádě.
Architektonická soutěž - obnova KD Vodňany
Published:

Architektonická soutěž - obnova KD Vodňany

Přestavba stávajícího kulturního domu.

Published:

Creative Fields