Ing. arch. Šárka Lorencová's profile

Kulturní fabrika - Světovar, soutěž - 3. cena

Využití brownfieldu kulturní fabriky  – Světovar
ideová soutěž
rok: 2012
místo: Plzeň
Team: Bc. Lorencová, Bc. Mezerová
http://www.cka.cc/souteze/vysledky/svetovar-2013-kulturni-fabrika-plzen
Návrh autorek byl hlasováním poroty oceněn 3. místem především pro důkladnou analýzu všech urbanistických a architektonických souvislostí vně a uvnitř areálu a z ní vycházející rozbor vnitřního funkčního uspořádání objektu. Ze všech posuzovaných soutěžních návrhů je právě tento nejvíce výjimečný svojí analytickou částí. Porotou byl oceněn návrh využít část pozemku areálu jako komunitní zahradu. Jako logický a přehledný lze nazvat způsob grafické prezentace soutěžního návrhu.
Světovar - kultura pro každý věk
Projekt reflektuje aktuální potřeby městské části Plzeň - Slovany. Začínáme od sebe. Chceme vylepšit naše okolí a dát hlavně našim blízkým možnost společného prostoru.
Chceme, aby se hlavně naše rodina a naše ulice trávila čas společně.
Světovar jako kulturní fabrika funguje pro každého v každém věku. Hlavní, určující element navrhu je využití areálu povětšinu dne. Jako ateliér, výrobní dílna, učebna, zkušebna, kavárna, zákulisí, sklad techniky, zázemí, šatna, kancelář, atd. slouží po celý den. Divadelní sál, galerie, taneční sál, diskuzní prostory, koncertní hala jsou užívány převážně v podvečerních hodinách nebo pronajímány jednotlivám zájmovým skupinám.
Aby projekt byl proveditelný, navrhujeme postupnou realizaci, etapizaci projektu. Díky postupným úpravám, postupnému financování můžeme již od začátku plně využívat okolí kulturní fabriky a hlavně vybudujeme příjemné prostředí pro setkávání.
Ochranná zeď v současné době tvoří bariéru a hranici. Uzavřenost areálu je hlavní příčinou problémů. V projektu proto navrhujeme hlavní vstupní brány korespondující s hlavními pěšími tahy. Zeď bude nadále chránit vnitřní kreativní prostředí. Navrhujeme otevřít a zabydlet území, využít potenciálu společnosti, která pomůže vytvořit příjemné a přirozené zázemí.
Uspořádání vnitřního prostředí považujeme za klíčový bod projektu. Úpravy, na kterých se mohou podílet všichni. Městské zahrady - The urban gardens - vznikají uprostřed zástavby starého pivovaru. Po vzoru již fungujících urban gardens si zde lidé mohou pronajmout pytel se zeminou a pěstovat podle libosti. Nájem vyjde zhruba na stovku měsíčně. Na projektu lze poznat možnosti využití veřejné plochy ve městě. Pěstitelství je až na druhém místě, na prvním je vybudování příjemného prostoru, který bude sbližovat lidi ze sousedství. Za plotem se budou konat i koncerty a jiné hromadné akce. Projekt pomůže rozšířit městskou zeleň a oživit místní kulturu.
Nový koncept úprav území mění dlouhodobou separaci areálu od svého okolí. Uzavřené prostředí vytvářelo spíše překážky než prospěch. Komunikace s komunitou městské části, jeho integrace do celku a možnosti, které nabízí obyvatelům, jsou prioritou. Užívání komplexu je pro rozvoj komunikace zásadní, tvoří kulisu pro setkávání. A jeho potenciál poroste i při správném zapojení do města. Sdílené zahrady podporují komunikaci v komunitě. Jsou charakteristické rychlým uvedením do provozu, alternativním přístupem k prostředí. V našem případě pak podporují i užívání areálu 24hodin denně.
 
 
Světovar - součást Slovan
Místo, které se stane zásadní. Bude tvořit identitu obyvatel městské části. Kulturní komplex bude otevřen pro nově začínající umělce, skupiny seniorů, odpolední kurzy pro děti,... Okrajová poloha areálu je příhodná pro mísení aktivit, pro multifunkční využití.
 
Hlavními funkčními pravidly v objektu je maximální variabilita pronajímatelné plochy v objektu. Snadná demontovatelnost jednotlivých příček, vstupních otvorů, posuvných panelů, variabilita vstupů do objektu i jednotlivých sálů umožňuje pilotnímu projektu Plzeň 2015 v krátkém časovém horizontu reflektovat na popotávku. Pevně vybudovány bude nosné zdi a sociální zázemí pro diváky, pro účinkující a úklidové komorym schodiště a skladovací zázemí. Jsou minimalizovány vstupy do objektu, pro lepší kontolu a ochranu uživatelů. Naopak vnitřní dispozice maximálně pomáhá užívat objekt dle aktuálního dění ve farbrice.
 
Jsou navrženy stavební zásahy do přízemní vstupní části objektu. Demolice je navržena tak, aby kolem celého komplexu byl vytvořen ochoz. Krytá chodba komunikující s vnějším okolím pomocí kovových lamelových panelů, skleněných posuvných bloků. Tento prvek sjednocuje vstupní fasádu, kryje při nepřáznivém počasí a vytváří jednotný komunikační prostor.
 
 
Světovar- skrytý potenciál Plzně
Areál, jeho poloha a jeho napojení je velkou výhodou.
Budoucnost bude podpořena, jakmile se postaví plánovaný okruh Plzně. Světovar tak bude přímo u něj, kousek od dálnice. Stane se mnohem lukrativnějším místem pro jakoukoliv činnost typu administrativa, skladování ale třeba i zábava,...
Znalost plzeňského prostředí a jeho potřeb nás dovede k zásadnímu přehodnocení prvotních potřeb města Plzně, potažmo městské části UMO2. Bezkonkurenční vzdálenost tramvajové zastávky od komplexu, malé příležitosti parkování v centru města, nedostatek parkovacího stání pro obyvatele městské části napojení na celokrajskou (celorepublikovou) silniční síť, potřeba ploch pro skladování a storage, poptávka po kancelářských plochách mění místo v plně funkční. Navrhujeme využít areál jako Park and Ride plochy, skladovací prostory a kanceláře.
 
světovar na kraji kruhového okruhu kolem plzně- zlepšuje se dostupnost i z ostatních směrů
 p+r
garáze dostupné parkování bydlení
velká vzdálenost od centra
vlká konkurenceschopnost jiných aktivit v centru
zájmove skupiny na slovanech – deti aduchodci – celodenní provoz – uprava okoli
Kulturní fabrika - Světovar, soutěž - 3. cena
Published:

Kulturní fabrika - Světovar, soutěž - 3. cena

3°award team: Mezerová, Lorencová

Published:

Creative Fields