GRUNDIG / RUHUN DOYSUN

 • GRUNDIG // RUHUN DOYSUN
 • İnsan yaşamı nasıl algıladı,  hayatta kalmaya çalışırken geçmişten gelen hangi bilgileri kaybetti ya da neyi gerekli görüp hayat pratiğine kattı? Sorguladığımız geçmişi, doğanın orta yerinde, tasarladığımız konteyner evde, odakta tuttuğumuz yemekte, soframızda aradık. 
  agency: 12 Yapım 
  production company: Norr Film
  chief: Mehmet Gürs
  director: Deniz Tarsus
  producer: Oğuzhan Başoğlu / Özge Göksel / Murat Öngel
  cinematographer: Cüneyt Karaahmetoğlu
  art director: Kerem Bahit
  assistant director: Sedef Tokatlı 
  camera crew: Melik Uslu, Serkan Özkan, Mert Özercan, Onur Özden, Gözde Yavuz, Cihan Baytur, Emrah Karakurum, Türker Yavaş, Tolga Şahin, Haydar Ay, Hasan Ersoy, 
  music: Hakan Özlücan, Efe Yılmaz
  editing: Burç Alataş, Hülya Delibaş, Gamze Türkkaynağı, Cüneyt Özboyacı
  colorist: Burak Öztürk
  audio mixing: İbrahim Kahraman, Efe Yılmaz
  production manager: Emre Bezircioğlu ve Recep Aybey
  production assistant: Yağız Can Boylu, Batuhan Gürlek, Ali Dündar, Fatih Güney, Sedat Akıncı
  post production manager: Cemre Çobanlı
 • Çekimlerin yapılacağı mekanı seçmek kolay olmadı. İstanbul etrafında çok fazla mekan gezdik, ancak aradığımızı bulamadık.  Longoz ormanları, denizle birleşen göller, hayvan popülasyonu, şelaleler ve çeşitli doğa dokusuyla İğneada son tercihimiz oldu. Bulduğumuz arazi bile kendi içinde farklılıklar gösteriyordu, etrafı ağaçlarla çevrili, bir yanda dere,  ortada bir düzlük ve evi yerleştireceğimiz alan hafif tepedeydi. 
 • 'Doğanın ortasında bir ev tasarlamamız gerekse bu evi nasıl daha kullanışlı hale getirebiliriz?' diye sorduk.  Günün sonunda sanat yönetmenimle yapıyı arazinin neresinde nasıl konumlandıracağımıza karar verdik ve iç tasarımını tamamladık.
 • Ancak sorunlar bitmiyordu. Konteyneri koyacağımız düzlüğe vincin girebilmesi için arazi içine giden bir yol açmamız gerekiyordu ve su havzasından araçların geçebilmesi için köprü yapılması şarttı. Komik gibi gelebilir, ancak bunların hepsi yapıldı. Günün sonunda hurda olmayı bekleyen 20'lik ve 10'luk iki konteyner vinç yardımıyla araziye taşındı ve hummalı çalışma başladı. 
 • Çekimlerden önce konteyner içi giydirildi. Dereden konteynere su taşınabilmesi için bir sistem geliştirildi, enerji için konteyner çatısına güneş panelleri yerleştirildi. İğneada'da bulunduğumuz alana sık sık yıldırım düşüyordu, bu yüzden konteyner yakınına bir paratoner sistemi kuruldu. Bütün önlemler alınmıştı, sonunda çekimlere başlayabilirdik! 
 • Haziran ve Ekim olmak üzere iki ayrı mevsimde 15'er gün sürecek çekimleri tamamladık. Unutmamak lazım ki üreticiyi bire bir tanımak için Anadolu'ya da gittik: Kuşadası, Kastamonu, Tekirdağ, Tire, Edremit ve Çankırı'daki çekimleri bitirdiğimizde artık elimizde 13 bölümlük bir yemek belgeseli serisi vardı. 
   
  Bölümlerin tamamını izlemek isterseniz:
  http://www.ruhundoysun.com/bolumler
  https://www.youtube.com/channel/UCsliwyuDuMwNEj137mBtcTA
  https://www.instagram.com/ruhundoysun/