Kamila Sęk's profile

Hedgehog furniture

Hedgehog furniture to projekt wzorniczy zestawu drewnianych mebli, w ramach pracy magisterskiej. Dyplom powstał w pracowni Designu i Struktur Użytkowych, prowadzonej przez prof. Tadeusza Błońskiego, na Wydziale Sztuki Uniwersytetu Rzeszowskiego.

Przedmiotem dyplomu są dwa stoły: 6 osobowy stół jadalniany oraz stolik kawowy, które wraz ze stołkiem tworzą spójny komplet — jeżową rodzinę. Konstrukcja listewek łączonych za pomocą kołków, wykorzystanych przy budowie stołka znalazła zastosowanie także w projektach stołów. Forma to nie jedyne nawiązanie do pierwotnego obiektu, meble wykonane zostały z tych samych materiałów: drewna sosnowego łączonego bukowymi kołkami.

Geneza
projektu
Punktem wyjścia dla tematu dyplomu magisterskiego był projekt mojego drewnianego stołka – Hedgehog stool.

Koncepcja stołka zrodziła się na pierwszym roku studiów na kierunku Architektury Wnętrz w pracowni Projektowania Mebla, prowadzonej przez mgr. Waldemara Wiśniewskiego, w Państwowej Wyższej Szkole Wschodnioeuropejskiej. Nazwa Hedgehog tłumaczona z języka angielskiego oznacza jeża, który był inspiracją podczas projektowania tego mebla. Taboret brał udział w wystawach (także zagranicznych), zyskał wiele wyróżnień, zwrócił uwagę magazynów i portali branżowych związanych z dziedzinami designu i architektury wnętrz.

Widząc niemalejące zainteresowanie projektem sprzed 4 lat postanowiłam rozwinąć
ten pomysł o nowe formy mebli. Postawiłam na stworzenie kompletu nawiązującego
stylem do stołka. Całość kolekcji przejęła nazwę po stołku — Hedgehog Furniture.
Proces
projektowy
Początki projektowania rozpoczęłam od szkiców koncepcyjnych, następnie wykonywałam
rysunki techniczne, rzuty i widoki aksonometryczne. Kolejnymi etapami było sporządzanie modelów 3D, a także wykonanie poglądowej makiety stołu z balsy.
Hedgehog
furniture 1.0
Proces projektowania nowych form cechował się dużą złożonością, a koncepcje mebli
były różnorodne. Droga jaką przebyłam z projektami zaczęła się od pomysłów
łączenia różnych materiałów, jakimi między innymi było drewno, szkło i metal.
Pierwszym pomysłem na mebel był stół o konstrukcji drewnianych nóg połączonych
z blatem ze szkła hartowanego za pomocą stalowych talerzyków gwintowanych.
Dużo czasu upłynęło zanim odrzuciłam tę koncepcję na rzecz ograniczenia się tylko do
jednego materiału – drewna. Duże ryzyko związane z konstrukcją i łączeniem drewna
ze szkłem przeważyło wybór o dalszym projektowaniu.
Stolik kawowy również przeszedł długi proces projektowy, można powiedzieć, że ostateczna
forma została odchudzona w porównaniu z pierwszymi pomysłami.

Pierwotna wizja zakładała, że główna konstrukcja mebla złożona będzie z wielu listewek łączonych za pomocą kołków bukowych ze sobą, co wizualnie sprawiało wrażenie masywnego obiektu. Stolik miał posiadać podwójny blat wykonany ze szkła hartowanego. Główna powierzchnia miała być przytwierdzona za pomocą talerzyków stalowych do konstrukcji drewnianej, a także miała mieć
wycięty kwadratowy otwór w centralnym miejscu. Drugi mniejszy obniżony blat, również wykonany ze szkła hartowanego, wsparty na prowadnicach drewnianych umieszczony w centrum ławy. Jego głównym zadaniem było utworzenie wewnętrznej przestrzeni do przechowywania drobiazgów.
Projekt ten przemodelowany był wielokrotnie, za każdym razem ubywały mu kolejne listewki z głównej konstrukcji w celu pozbycia się wrażenia toporności i masywności formy. Ostateczną formę przyjął po zaprojektowaniu na nowo stołu z wycięciami narożnymi na nogi.
Przy projektowaniu pierwszych form posłużyły mi szkice koncepcyjne i modele 3D wykonane w programie Blender. Były to formy wyjściowe dla późniejszych projektów technicznych i rysunków aksonometrycznych uwzględniających ergonomię ludzkiego ciała.

Wymiary blatu jak i wysokość stołu dopasowałam do wymiarów klasycznego stołu dla 6 osób. Mniejszy stolik zaczerpnął swoją formę, a także jeden z wymiarów z blatu stołu. Wysokość nóżek mieści się w standardowych wymiarach wysokości dla stolików kawowych.

Wszystkie niezbędne informacje dotyczące ergonomii i wymiarów zaczerpnęłam z Podręcznika projektowania architektoniczno-budowlanego autorstwa Ernsta Neuferta. (2000)
Prace
stolarskie
Ze względu na wykorzystywane różne technologie obróbki drewna, meble powstawały przy współpracy trzech stolarzy. Nad realizacją projektu także wielce pomocne było doświadczenie mojego taty.
Hedgehoge
table
Wielkość stołu podyktowana jest standardowymi wymiarami mebla dostosowanego do jednoczesnego użytku dla 6 osób.
wymiary blatu: 1200×900 mm
wysokość 780 mm
grubość blatu: 80 mm
materiał: drewno sosnowe
W obu przypadkach nogi zostały przytwierdzone do spodniego kołnierza blatu za pomocą wkrętów i kleju poliuretanowego. Sposób i konstrukcja nóg tworzy kąt prosty tylko dla czterech listewek, umieszczonych w narożnikach otworów na nogi. Pozostałe listewki w stosunku do blatu rozchodzą się w zewnętrznym kierunku, nadając dynamiczny kształt nogom, który sprawia wrażenie ruchu mebla.
Po wykończeniowym szlifowaniu stół poddany został dwukrotnej impregnacji olejem stolarskim bezbarwnym półmatowym, co chroni go przed czynnikami zewnętrznymi.
Hedgehog
cafe table
Projekt stolik kawowego opiera się na planie kwadratu, wymiary zostały zaczerpnięte ze stołu (jego krótszy bok). Elementem wyróżniającym ten mebel jest zagospodarowanie wewnętrznej przestrzeni blatu.
wymiary blatu: 900×900 mm
wysokość: 400 mm
materiał: drewno sosnowe
grubość blatu: 100 mm
otwór w blacie: 400×400 mm
Nogi obu mebli mają taką samą konstrukcję, różnią się tylko wymiarem wysokości. Nogi stołu mierzą 780mm, zaś stolika kawowego 400mm. Stworzone zostały z połączenia 9 listewek o przekroju kwadratu 20×20 mm, połączonych ze sobą naprzemiennie kołkami bukowymi. Łączenie to zastosowane jest na dwóch poziomach, u spodu nogi by zapewnić zwarcie listewek tworzących
nogę, u góry, przy łączeniu z blatem, zapewniającym uzyskanie kąta ostrego o rozwarciu listewek na szerokość odpowiadającą podwojonym wymiarom jednej listewki, czyli 40 mm.
Blat stolika kawowego zagospodarowany został segmentem złożonym z 81 listewek i kołnierza spiętego wszystko razem naprzemiennie kołkami bukowymi. Element ten posiada dwa zastosowania: Tworzy wewnętrzny wklęsły obszar przeznaczony do przechowywania niewielkich przedmiotów. Środkowy segment po wyjęciu, obrócony o 180 stopni i ponownym umieszczeniu na prowadnicach w otworze stolika tworzy organizer wystający ponad powierzchnię blatu na wysokość
60mm.
Przestrzenie utworzone pomiędzy listewkami segmentu nadają się do segregacji prasy, książek, czy innych przedmiotów. Podwyższenie może także pełnić funkcję uwydatnienia np. elementu dekoracji,
potrawy, kwiatów.
Hedgehog
furniture
Meble przeznaczone są do użytku wewnętrznego, jako wyposażenie domowe do salonu, jadalni jak i również dla pomieszczeń użyteczności publicznej takich jak: gabinety, poczekalnie, hole. Impregnacja olejem zapewnia satynową powierzchnię o wykończeniu półmatowym oraz ochronę
przed wilgocią powstałą podczas normalnego użytkowania np. rozlania wody, soku. Sam stołek oprócz podstawowej roli siedziska może posiadać dodatkową funkcję jako stojak na parasole.
Główną funkcją stołu jest ergonomiczne przystosowanie do użytku dla 6 osób, może służyć także jako biurko do pracy, którego przestronny blat pomieści najpotrzebniejszy sprzęt a zbędne okablowanie można ukryć w nogach. z kolei stolik kawowy to mebel przeznaczony do użytku
codziennego, jak i również podczas okazjonalnych spotkań w salonie. Idealne zastosowanie znajdzie także jako wystrój gabinetu lub holu poczekalni.
Serdeczne podziękowania dla osób, które wspierały mnie przy powstawaniu mojej pracy dyplomowej oraz podczas pracnad jej realizacją.
Magisterska praca dyplomowa
Autor: Kamila Sęk
Pracownia: Design i Struktury Użytkowe
Promotor: prof. Tadeusz Błoński

Kierunek: Sztuki Wizualne
Specjalizacja: Kształtowanie Przestrzeni i Design

Wydział Sztuki, Uniwersytet Rzeszowki
2016/2017
Fotografie: Juliusz Bachta
Modele 3D: Kamila Sęk

_________

Hedgehog furniture
Published:

Hedgehog furniture

Hedgehog furniture - MA diploma project by Kamila Sęk

Published: