Agata Chaś-Ogórek's profile

FUTURISTIC JOURNEY TO THE PAST

FUTURYSTYCZNA PODRÓŻ DO PRZESZŁOŚCI 
autorska wizja transportu publicznego

Koncepcja nowej, terapeutycznej odsłony pociągu dalekobieżnego, odwiedzającego największe europejskie stolice. Niegdyś bowiem podróż koleją traktowano jak nową przygodę, okazję do odkrywania nieznanego i poznawania nieznajomych - dziś najczęstszym widokiem w środkach transportu publicznego jest pasażer otumaniony ekranem smartfonu lub laptopa, bez względu na to czy podróżuje w pojędynkę, czy ze współpasażerem. 

Jednym z kluczowych celów projektu jest propagowanie idei "slow life" (poszukującej balansu i dążącej do zwolnienia zawrotnego tempa życia) poprzez umożliwienie pasażerom zdefiniowania na nowo siebie i swoich potrzeb - w odseparowaniu od technologii oraz codziennej prozy. 

Niepodważalnym dopełnieniem tej koncepcji jest również podążanie główną ideą duńskiej filozofii "hygge" (ta z kolei koncentruje się na naturze i człowieku), dlatego istotną rolę w procesie projektowym odegrał aspekt kreowania przestrzeni, pozwalającej nabrać świeżej perspektywy, celebrowania chwil spędzanych samotnie, ale też dostrzegania i doceniania życzliwych ludzi wokół. 

dyplom magisterski 2021
projektowanie architektury wnętrz i przestrzeni wirtualnych
dyplom powstawał pod okiem prof. dr hab. Dariusza Grzybowicza i dr Karoliny Cykowskiej-Halczuk


IDEA

Podróż pociągiem może stać się źródłem nowego postrzegania świata i refleksją na temat wyborów budujących nasze dotychczasowe życie. To przestrzeń stymulująca chęć doświadczania, rozmyślania, dzielenia się historią czy poglądami z nowo poznanymi osobami.

Jednak podróż pociągiem to nie tylko kontemplacja, relacje międzyludzkie i przemieszczanie się wzdłuż z góry ustalonej linii. To także sztuka - sztuka podróżowania koleją. Projekt stara się przykuć uwagę pasażera do świata widocznego za oknem pociągu, jego często niezauważanej lub trywializowanej szlachetności, nieskończonej palety barw, złożoności i niewiarygodnej precyzji nawet najdrobniejszych elementów natury.

Równie imponujący widok oferują jachty czy samoloty, jednak perspektywa nie jest już tak różnorodna i unikatowa, jak w przypadku poruszania się trasą lądową - bez asfaltowej drogi w polu widzenia. Ponadto kubatura pociągu pozwala wdrożyć nieoczywiste rozwiązania projektowe, uwzględniając przy tym wszystkie niezbędne pomieszczenia, z jakich na co dzień korzysta niemal każdy człowiek.


INSPIRACJE

Punktem wyjściowym projektu jest powszechnie znany Orient Express oraz design z okresu lat 70-tych oraz 80-tych. Futurystyczne formy i mocna kolorystyka odegrały najważniejszą rolę w określeniu stylistyki wnętrz. Pomimo anty-historycznego charakteru futuryzmu, projekt ma na celu oddać klimat i ducha dawnych podróży pociągiem w odmiennym wydaniu - łącząc dynamikę organicznych form z ponadczasowym stylem retro. 

Przykładem odzwierciedlającym połączenie obu kierunków jest choćby estetyka klasycznej motoryzacji, będąca również jedną z inspiracji. Obłości i śmiałe linie karoserii przywodzą na myśl innowacyjność jaką cechuje się futuryzm, zachowując przy tym elegancję i wysokiej klasy styl.

Źródłem poszukiwań kształtów i barw była także natura, w której jak wiadomo, nie występuje pojęcie linii prostej. Graficzne wzory liści, niebanalne struktury i łączenia poszczególnych elementów, stanowią bezcenną bazę do futurystycznych rozmyślań o wzornictwie i aranżacji wnętrz. Analiza każdej z dziedzin przyrodniczych rozwija sposób postrzegania, interpretacji i geometryzacji przestrzeni w jakiej żyjemy. W procesie projektowym dużo uwagi poświęcono obserwacji roślin kwitnących, ze względu na ich ulotność i subtelny charakter.


WAGON KLUBOWY

Zróżnicowana aranżacja poszczególnych wagonów urozmaici gościom podróż, a być może wpłynie na sposób postrzegania wnętrz, designu i tego jak ważną rolę odgrywa ergonomia. Do dyspozycji podróżujących przeznaczono między innymi wagon klubowy, z dwiema odrębnymi strefami. 

Parter zaprojektowano z myślą o wieczornym relaksie a także nawiązywaniu i pogłębianiu relacji międzyludzkich - dlatego tę przestrzeń wyposażono w stoliki, miejsca siedzące i bar - natomiast parkiet taneczny umieszczono na częściowo przeszklonej antresoli, na którą można dostać się dzięki dwuosobowej windzie, łączącej ze sobą oba poziomy. 

Dodatkową atrakcję zapewniają liczne przeszklenia ścian, umożliwiające nieustanne obserwowanie zmieniającego się krajobrazu, w obłędnym wydaniu nocnym - gwieździste niebo i światła miast migocące na horyzoncie w rytm jazzowych brzmień wagonu klubowego. 


WAGON SYPIALNY

W skład pociągu wchodzą również wagony sypialne, oferujące kilka różnych wariantów pokoi - dostosowanych do indywidualnych preferencji i potrzeb podróżujących - między innymi dla osób z niepełnosprawnościami, rodzin z dziećmi czy osób podróżujących w pojedynkę. 

W każdym z pokoi zaaranżowano sypialnię, prywatna łazienkę i liczne przestrzenie do przechowywania. Dodatkowym elementem wyposażenia jest niewielki zbiór książek w formie papierowej oraz oraz kilkadziesiąt płyt CD i zintegrowany ze ścianą odtwarzacz.


WAGON ORANŻERYJNY

Innych wrażeń dostarczy część oranżeryjna, zaprojektowana w oparciu o ilość niezagospodarowanego czasu jaką dysponują goście w trakcie podróży. W tym fragmencie pociągu można znaleźć kilka wariantów aranżacyjnych - zarówno pod względem liczby potencjalnych użytkowników, jak i formy aktywności. 

Brak rozpraszającej technologii, detoks od natłoku codzienności i wypełniony zielenią, pędzący przez najpiękniejsze krajobrazy szklany azyl, to idealne środowisko do pobudzenia kreatywności, emocji i analizy. Liczna roślinność pozwala niejako zatrzeć granicę między wnętrzem wagonu, a przyrodą wdzierającą się rozległymi przeszkleniami do środka, dając tym samym możliwość relaksu i obserwacji natury - zmieniającej się pod wpływem warunków atmosferycznych, pór dnia czy roku.

FUTURISTIC JOURNEY TO THE PAST
Published:

FUTURISTIC JOURNEY TO THE PAST

Published:

Creative Fields