Igor Kuvac's profile

URB River and city relation (2008)

Odnos grada i rijeke prikazan na primjeru grada Banjaluke i rijeke Vrbas, kroz nekoliko paralelnih pravaca na  konceptualnom nivou koji je kasnije u fazi razrade doveden na nivo urbanističkog projekta.
 
Rad predstavlja sintezu niza istraživanja odnosa grada i rijeke, kojim se autor bavio na projektima godišnjeg zadatka, tokom redovne nastave u 5. i 6. semestru na predmetu urbanističko projektovanje i konkursnog projekta za izradu idejnog urbanističko-arhitektonskog rješenja remodelacije i revitalizacije tvrđave Kastel u Banjaluci.
 
Konkretno, istraživanje se odnosi na uži prostor tvrđave Kastel sa kontaktnom zonom koja obuhvata Trg krajine i nekoliko susjednih blokova, na potezu rijeke između Gradskog mosta i mosta Venecija, te kompleksa Univerziteta.
 
Istraživanje polazi od sagledavanja konkretnih uslova na terenu, uočavanjem razvojnih mogućnosti, a zatim se nastavlja kroz paralelni prikaz postojećeg stanja i mogućih modelskih opcija. Na kraju završava pravilnikom uklapanja i planom regulisanja, te konkretnim projektovanjem prostora. Istraživanje zapravo predstavlja uopšteni proces projektovanja u bilo kojoj oblasti arhitekture, urbanizma, dizajna...
 
Osnovna tema je odnos rijeka-tvrđava-grad, ali rad se dalje bavi temama silaska grada na rijeku, tvrđave između grada i rijeke, te povezivanjem ova tri elementa i njihovim itegrisanjem u jedinstvenu cjelinu. U svemu se nudi pregled trenutnog stanja kroz izdvojene aspekte posmatranja, nude se određene modelske opcije i konačno konkretni pravci razvoja i djelovanja kojim se pristupa projektantski ali na nivou programa i regulacije.
 
Povezivanje se pokušava ostvariti kroz nekoliko nivoa i doživljaja pojma, tako da ono kreće od potpuno filozofskog razmatranja, čulnog doživljaja i na kraju neposrednog, direktnog povezivanja kroz elemente fizičke strukture. Svaka od ovih veza posmatra se kao most ili put koji je moguće ostvariti u fizičkom ili misaonom (perceptivnom, dožovljajnom) smislu.
 
Veza vode i čovjeka, te rijeke i ljudskog naselja (grada), Vrbasa i Banjaluke posmatra se kao najprirodnija. Veza koja u konkrtenom slučaju ne postoji (ima korijen ali nije ostvarena). Ovdje se pokušava ukazati na problem, uočiti ga, identifikovati, te pronaći određene modele ili mogućnosti prevazilaženja problema i ostvarivanja postavljenih ciljeva.
 
Odnos vode i grada (na primjeru Banjaluke između je tvrđava) je suštinski i elementaran jer povezuje tri elementa od kojih je svaki posebno zanemaren i oni kao takvi apsolutno ne mogu da funkcionišu zajedno, iako predstavljaju osnovne elemente kulturnog identiteta grada  i njegove prepoznatljivosti sa ogromnim potencijalima.
 
URB River and city relation (2008)
Published:

URB River and city relation (2008)

Relationship between the city and the river is shown on the example of the city of Banja Luka and the Vrbas River, through several parallel lines Read More

Published: