Masa Bogunovic's profile

METRO INTERIOR DESIGN competion - First prize

tip projekta: konkursni - idejno rešenje
godina: 2021.
„STUDIO OBE d.o.o. Beograd“ 
Autorski tim: Ksenija Pantović, dia; Jasna Kavran, dia
Saradnici na projektu: Nevena Nikolić, dia; Maša Bogunović, dia, Luka Vujović, student arhitekture
 
 
DIZAJN ENTERIJERA PRVE LINIJE METROA U BEOGRADU
 
Javni, otvoreni, anonimni, jednostepeni, arhitektonsko-urbanistički konkurs za idejno rešenje 
​​
Dizajn je jednostavan, čistih linija i formi, izvedenih iz istorijskog konteksta kao i materijala iz prirode. Uz dodatak savremenih tehnologija koje olakšavaju kretanje i korišćenje svih zona, ostvarena je ekonomičnost u realizaciji, kao i ekonomičnost i ušteda vremena.
Svaka od stanica prepoznatljiva je kao obeležje lokacije na kojoj se nalazi, dok se korišćeni elementi interponiraju i sistematski uklapaju medjusobno na svakoj od stanica, što čini koncept i prepoznatljiv brend Metro Beograd. Unifikacija je jedna od osnovnih karakteristika, kao i racionalizacija i lakoća eksploatacije. Gradski kontekst i okruženje, projektovanje objekta sa dodatnim sadržajima, kao i formiranje paviljona ili nadstrešnice, glavni je izazov u kreiranju autentičnosti svake stanice.

Uticaj tradicije na savremenu arhitekturu

Opekarski proizvodi, kao i kamen i drvo, predstavljaju tradicionalne materijale koji se mogu definisati kao karakteristični za arhitekturu Srbije. Cilj ovog konkursnog rešenja je da se primenom opeke kao jednog od spomenutih izvornih materijala u savremenom arhitektonskom delu postigne veza sa tradicionalnom arhitekturom, a uz primenu savremenih formi i oblika. Dato arhitektonsko-enterijersko rešenje u duhu je modernog vremena, uz osvrt i omaž vremena koje je za nama. Ovim rešenjem radi se na očuvanju regionalnih karakteristika arhitekture, kao i čuvanjem integriteta i novonastalog identiteta koji se stvara pozicioniranjem Metroa na strateški bitne tačke za komunikaciju. Prirodnim materijalima i nenametljivim formama koje prate kontekst u kome se nalaze, kao i pažljivim odabirom biljnih vrsta i specifičnih autentičnih detalja, radi se i na podizanju kvaliteta okruženja, uz očuvanje prirodnih resursa i dodatnim unapređenjem životne sredine.
Ovakvo rešenje Metro stanica pruža ljudima dodatno osećaj pripadnosti i vezanosti za prošlost, ali u duhu modernog doba. Predviđeni paviljoni i objekti treba da budu prirodni tok nastavka napretka i gradnje, kao nenametljive forme koje asociraju na tradiciju.
Veza sa tradicionalnom arhitekturom može biti i odraz primene simbola, kao na primer crteža u enterijeru ili na elementima koji se pojavljuju u odredjenim prostorima (stubovi, zidovi, lukovi). U ovom slučaju veza sa tradicionalnom arhitekturom može se javiti i kroz naglašene tremove – nadstrešnice (Trg Republike, Savski trg, Skadarlija, Sajam..)




SAVSKI TRG
SAJAM
SKADARLIJA

TRG REPUBLIKE
ŽELEZNIK
BANOVO BRDO
PANČEVAČKI MOST
TRGOVAČKA
METRO INTERIOR DESIGN competion - First prize
Published:

Owner

METRO INTERIOR DESIGN competion - First prize

Published:

Creative Fields